Kaip išsirinkti oro kondicionierių nuosavam namui, butui ar biuro patalpoms, dažniausiai kyla jau užklupus karštiems orams. Oro kondicionieriaus įsigijimas aktualus tiek pilnai įrengtose patalpose, tiek įrengiamose ar remontuojamose patalpose. Bendrai, įrangą montuoti patartina dar remonto/įrengimo metu. Techniškai patogios sąlygos leis tinkamai išsirinkti vietą vidiniam ir išoriniam blokams ir paslėpti tiesiamas vamzdžių trasas sienose. Jei reikalingas montavimas jau pilnai įrengtoje patalpoje, dekoratyvinio lovelio pagalba taip pat galima paslėpti visas akį rėžiančias komunikacijas.
Šiame straipsnyje apžvelgsime kokių tipų, matmenų būna oro kondicionieriai, kaip tinkamai išsirinkti įrangą ir kokie klausimai gali kilti norint įsirengti oro kondicionavimo įrenginį.
Kas yra oro kondicionierius ir kaip jis veikia?
Oro kondicionierius yra įrenginys, kuris padeda sukurti mikroklimatą norimoje patalpoje, nepriklausomai nuo temperatūros lauke. Butuose, automobiliuose, pramoniniuose objektuose naudojama skirtingų tipų įranga, tačiau veikimo principas yra toks pat. Tam, kad būtų galima tinkamai įrangą, reikia susipažinti su jos veikimo principais ir pagrindiniais elementais. Įrenginys susideda iš 4 bazinių mazgų: kompresoriaus, kondensatoriaus, spaudimą sumažinančio vožtuvo ir garintuvo. Varinių vamzdelių pagalba išgaunamas uždaras kontūras tarp vidinio ir išorinio blokų, kuriame cirkuliuoja medžiaga, vadinama šaltnešiu. Dėl temperatūros ir slėgio šaltnešis cikliškai keičia savo agregatinę būseną iš skystos į dujinę ir atvirkščiai. Šaltnešis kaip medžiaga geba labai efektyviai pasisavinti ir atiduoti šilumą dėl kondensacijos ir garinimo principų.
Klasikinis oro kondicionieriaus darbo procesas:
- Iš vidinio bloko šaltnešis keliauja dujų pavidalu;
- Kompresorius slegia dujas iki reikiamos temperatūros, kuri turi būti aukštesnė už lauko temperatūrą;
- Išorinio bloko šilumokaitis paskleidžia šilumą;
- Išorinio bloko ventiliatorius apipučia radiatorių tokiu būdu pašalindamas šilumos perteklių;
- Dujos pavirsta skysčiu ir atvėsintos iki 5-10 laipsnių keliauja į vidinio bloko radiatorių (garintuvą);
- Vožtuvas sumažina spaudimą, paruošdamas medžiagą tolimesnei kelionei variniais vamzdeliais;
- Vidinio bloko ventiliatorius apipučia šiltu patalpos oru vidaus bloko radiatorių priversdamas šaltnešį garuoti;
- Skystas šaltnešis pavirsta į dujas, plečiasi ir tuo pačiu pasisavindamas šilumą iš patalpos toliau keliauja vėl link išorinio bloko variniais vamzdeliais. Toks ciklas kartojasi iki kol nebus pasiektas reikiamas rezultatas.
Pabrėžtina, kad įprastuose oro kondicionieriuose gryno oro paėmimas iš lauko nevyksta. Įranga atlieka tik temperatūros pamažinimo funkciją patalpose. Tuo tarpu esant šalia vidaus bloko jaučiamas “šviežio brizo” efektas. Tačiau šnekant apie gryno oro pritekėjimą, šiuo metu rinka gali pasiūlyti įrenginius kurie taip pat gali užtikrinti ir gryno oro padavimą iš lauko.

Oro kondicionierių tipai
Įranga, skirta buitiniam naudojimui, klasifikuojama pagal konstrukcinius ypatumus bei pagal išdėstymo vietą. Tam, kad galėtumėte išsiaiškinti, koks įrenginys Jums tinkamiausias, apžvelgsime pagrindinius buitinių oro kondicionierių tipus.
1. Split oro kondicionieriai
Ant sienos kabinami vidiniai blokai („sieninukai”) – tai pats populiariausias ir labiausiai paplitęs oro kondicionierių tipas dėl savo efektyvumo ir universalumo. Šie įrenginiai montuojami tiek butuose, tiek nuosavuose namuose, tiek biuruose, bendrai – bet kokio tipo patalpose, kuriose yra vėsinimo poreikis. Tokia sistema susideda iš dviejų elementų:
- vidinio bloko, tvirtinamo ant sienos, patalpos viduje;
- išorinio bloko montuojamo ant išorinės pastato sienos/pastatomo ant žemės arba ant stogo.
Blokai gali būti nutolę vienas nuo kito net iki 50 metrų (viskas, žinoma, priklauso nuo modelio galingumo). Tarp jų cirkuliuoja šaltnešis, ne oras.

2. Multi-split oro kondicionieriai
Taip pat galima rinktis ir multi-split tipo oro kondicionierius, kurie ypatingi tuo, kad vienas išorinis blokas gali aptarnauti net iki 5 vidinių įrenginių. Toks sprendimas yra aktualus tiems, kas susiduria su ribotomis išorinio bloko montavimo galimybėmis – išorinis blokas statomas balkone, patalpos yra senamiestyje, pastatai įtraukti į kultūros paveldą ar pan. Verta paminėta ir tai, kad ieškantiems taupių sprendimų, tokia įranga tikrai nepasiteisins.

Split ir multi-split oro kondicionierių privalumai:
- Aukšta efektyvumo klasė
- Tylūs arba begarsiai
- Estetiškai atrodo, tinka bet kokiam interjerui
- Kompaktiško dydžio
Split ir multi-split oro kondicionierių trūkumai:
- Montavimo kaina gali stipriai išaugti priklausomai nuo montavimo sudėtingumo
- Netolygiai vėsina didelio ploto patalpas
- Išorinis blokas darko fasado bendrą vaizdą.
3. Mobilūs oro kondicionieriai
Dar vienas buitinių oro kondicionierių tipas – mobilūs oro kondicionieriai.
Mobiliajame oro kondicionieriuje visi įprasto oro kondicionieriaus mazgai yra sutelkti viename korpuse, kuris šiek tiek primena siaurą skalbimo mašiną. Paruošti tokį įrenginį veikimui nereikia jokių specialių įgūdžių. Tereikia prijungti įrenginį prie elektros maitinimo šaltinio ir išvesti lankstų ortakį pro pravertą langą, orlaidę, duris arba specialiai tam padarytą angą, kad sumažintumėme šalčio praradimus. Dėl nedidelių išmatavimų mobilų oro kondicionierių galima lengvai transportuoti – pavyzdžiui, iš buto nusivežti jį į vasarnamį ir mėgautis vėsa.
Prieš pasirenkant mobilųjį oro kondicionierių būtinai pasverkite jo trūkumus ir privalumus.
Mobiliųjų oro kondicionierių privalumai:
- Žemesnė kaina (lyginant su split sistemomis)
- Paprastas ir nebrangus montavimas
- Prietaiso mobilumas
- Efektyvus darbas esant mažam plotui
Mobiliųjų oro kondicionierių trūkumai:
- Ribotas galingumas
- Mažas aptarnaujamas plotas
- Garsus darbas
- Problematika su atvirais langais ar durimis per kurias išvestas lankstus ortakis
Mobilus oro kondicionierius yra puikus sprendimas tiems, kas nori sutaupyti perkant įrangą arba nenori įrangos tvirtinti prie sienų. Tai puikus sprendimas trumpalaikiam šalčio poreikiui patenkinti.
4. Kasetiniai oro kondicionieriai
Kasetiniai oro kondicionieriai yra pusiau pramoninė įranga, skirta vėsinti dideles patalpas. Tokius vidinius blokus galima pamatyti prekybos centruose, viešbučiuose, auditorijose ar sandėliuose, tačiau juos galima įrengti ir gyvenamosiose patalpose. Kasetinių oro kondicionierių sistema turi klasikinį išorės bloką ir nestandartinį vidinį – kvadratinės formos, kad būtų galima būtų įmontuoti jį į tarp lubų esančią ertmę. Oro srautai kasetiniu įrenginiu išpučiami 4 kryptimis. Tokiu būdų užtikrinamas tolygus ir greitas patalpos vėsinimas.
Kasetinių oro kondicionierių privalumai:
- Užtikrina oro pūtimą 4 kryptimis
- Gali atstoti 2-3 sieninius kondicionierius
- Negadina interjero, neužgriozdina erdvės
- Išsiskiria ilgaamžiškumu ir tyliu darbu
Kasetinių oro kondicionierių trūkumai:
- Montavimas galimas tik į pakabinamas lubas
- Lubų aukštis normaliam oro cirkuliavimui užtikrinimui turi siekti nemažiau nei 3 m.
- Brangi įranga ir montavimo darbai
Kasetiniai oro kondicionieriai dažniausiai montuojami patalpose, kurių plotas – nuo 50 kv. metrų – biuruose, parduotuvėse, visuomeniniuose objektuose – objektuose kur yra aukštos lubos. Nuosavų namų savininkams dažnai kyla klausimas, kokio tipo vidinį bloką pasirinkti: kasetinį ar sieninį? Atsakymas labai paprastas: įrengimo/remonto stadijoje galima įvertinti ir kasetinio tipo oro kondicionieriaus montavimo galimybes. Tačiau, jeigu įrangą norima montuoti pastate, kur jau yra gyventojų ir remontas nenumatomas, tikslingiausia būtų pasirinkti sieninio tipo split sistemą, kad būtų išvengta grandiozinių remonto darbų. Žinoma, yra galimybė montuoti kasetinio tipo vidinį bloką tiesiog ant „nuogų” lubų, tokia praktika taip pat taikoma.

Oro kondicionieriaus parinkimas pagal aptarnaujamą plotą
Oro kondicionieriaus parinkimas pagal aptarnaujamos patalpos plotą yra pats paprasčiausias variantas. Apskaičiuoti įrangos galingumą konkrečiai patalpai nėra sunku – jei lubų aukštis neviršija 3 m., 1 kW šaldymo galingumo (ne elektros sąnaudų!) užtektų vėsinti 10 kv. metrų patalpą. Tokiu principu 20 kv. m patalpai aptarnauti reikėtų rinktis įrangą, kuri generuoja nuo 2 kW šaldymo galios.
Parenkant oro kondicionierių ir skaičiuojant reikiamą galingumą, rekomenduojama „užmesti” 15-20 procentų galingumo, jei:
- patalpoje daug šilumą skleidžiančios technikos;
- lubų aukštis viršija 3 metrus;
- langų kryptis yra pietinė;
- patalpoje daug vitrininių langų;
- išorinis blokas montuojamas saulėtoje vietoje;
- vėsinama patalpa yra paskutiniame namo aukšte.
Oro kondicionieriaus režimai
Iš pradžių oro kondicionieriai buvo kuriami, kaip tik šaldymui skirta įranga. Tačiau šiuolaikiniai modeliai yra universalesni ir turi daugiau funkcijų – jie gali sausinti, šildyti ir vėdinti patalpą.
Oro kondicionieriaus režimų žymėjimas
- Snaigė – šaldymas (cool)
- Saulė – šildymas (heat)
- Lašas – sausinimas (dry)
- Propeleris – ventiliacija (fan)
- Strėlytės sudarančios apskritimą – automatinis režimas (auto).
Režimų gausa itin tinkama kontrastinio klimato zonoms. Karštomis vasaros dienomis įranga dirba šaldymo režimu, o tarp sezonų ir žiemą – šildymo.
Šildymas:
Prieš perkant klimato kontrolės įrangą, dažnai kyla klausimų, ar oro kondicionieriumi galima naudotis žiemą. Galima, tačiau su keliomis sąlygomis. Pirmiausiai, pasidomėkite darbiniu temperatūrų diapazonu. Aprašyme bus nurodyta, prie kokių temperatūrų įrenginys gali būti eksploatuojamas. Taip pat svarbu įsitikinti, ar yra įmontuotas išorinio bloko pašildymo tenas, nes parodyti faktinės darbinės temperatūros, kurios nurodomos kataloge, dar nieko nereiškia. Kitaip tariant. įranga turi būti techniškai paruošta dirbti ekstremaliomis sąlygomis. Šiuo metu rinkoje galima rasti ir itin efektyvios įrangos, kuri šildo net ir esant -32 °C šalčio.
Sausinimas
Drėgnas oras žmogui yra naudingas, tačiau labai aukštas, ilgai išliekantis drėgmes lygis patalpoje gali būti pavojingas:
- drėgna aplinka – idealios sąlygos susidaryti ir plisti pelėsiui;
- didelė drėgmė ir aukšta temperatūra nualina organizmą, pablogina savijautą;
- esant aukštam drėgmės lygiui ir žemai temperatūrai, žymiai labiau jaučiasi drėgmė ore, žmogui darosi žvarbu, pradedamas jausti diskomfortas.
Tam, kad jaustumėtės komfortiškai, sumažinti drėgmės lygį bute ar biure Jums padės oro sausinimo rėžimas. Ši funkcija yra gana standartinė ir dažniausiai yra daugelyje šiuolaikinių modelių.
Ventiliacija
Pasirinkus ventiliacijos režimą, vidinis blokas užtikrina cirkuliaciją arba, paprasčiau tariant, košia orą patalpoje. Pasirinkus tokį režimą kompresorius neįsijungia, oro paėmimas iš lauko nevyksta. Oro kondicionierius dirba tik tik su oru esančiu patalpoje.
Kodėl tai reikalinga? Remiantis fizikos dėsniais, šaltas oras koncentruojasi apačioje, o karštas viršuje. Tai labai gerai pasijaučia šaltuoju metų laiku, kai prie radiatorių būna tvanku ir sausa, o tolimesniuose kambario vietose situacija visiškai kitokia. Oro kondicionierius, veikdamas ventiliacijos režimu sumaišo šiltą ir šaltą oro srautus ir kuria komfortišką aplinką. Taigi, vėdinimo režimas padeda išmaišyti užsistovėjusį orą be temperatūrų kaitos patalpoje.
Oro valymas
Oro kondicionieriuje gali būti įrengtos ir skirtingos funkcijos, padedančios valyti orą, esantį patalpoje. Labiausiai paplitę oro valymo filtrai:
- grubaus (pirminio) valymo filtras. Šis filtras yra visuose modeliuose. Filtras pašalina stambius nešvarumus: dulkes, pūkus, gyvūnų plaukus ir t.t.
- smulkaus valymo filtras. Šis filtras sulaiko pačius mažiausius nešvarumus (ir žiedadulkes), taip pat neutralizuoja kvapus: cigarečių, naminių gyvūnėlių ir t.t.
Grubaus valymo filtrus būtina valyti kartą per kelis mėnesius. Kai kurie filtruojantys elementai nėra pritaikyti ilgalaikiam tarnavimui, todėl ilgainiui jų išvalyti nepavyks, juos bus galima keisti tik į naujus.
Daugelis oro kondicionierių komplektuojami su papildomais filtruojančiais elementais, kurie žymiai švariau valo orą ir sulaiko net mažiausias oro daleles.
- HEPA filtras – išvalo orą nuo smulkiausių ore sklandančių dalelių – virusų, bakterijų, nuodingų dulkių;
- antibakterinis filtras – valo orą įrangos viduje, padeda išvengti bakterijų dauginimosi;
- dezodoruojantis filtras – sulaiko įvairių kvapų molekules (anglies pagrindu, fotokatalitinis ir t.t).
Papildomi filtrai labiausiai aktualūs alergiškiems, kvėpavimo sutrikimų turintiems žmonėms arba tiesiog tiems, kas nori patalpoje turėti švarų ir gaivų orą.
Jonizacija
Jonizatorius yra oro kondicionieriaus vidiniame bloke. Veikiant oro molekules, jonizatorius skaido jonus į teigiamus ir neigiamus, o ventiliatorius išpučia ir išnešioja juos per visą patalpos plotą.
Jonizuotas oras gamtoje gali būti randamas prie vandens krioklių, spygliuočių miškuose, jūrų pakrantėse. Tokiose vietose lengvai kvėpuojasi, žmogus pasikrauna teigiamos energijos. Trumpai tariant, jonizatoriaus užduotis – sukurti gamtai artimas sąlygas Jūsų namuose ar biure.
Jonizatoriaus funkcija nėra aktuali visiems žmonėms, tačiau rekomenduojama tiems, kas daug laiko praleidžia uždarose patalpose (dirbtuvėse, cechuose) arba patalpose su nuolat įjungtais kompiuteriais, televizoriais bei kita įranga. Oro kondicionieriai turintys jonizatorius gali pagerinti savijautą, nuotaiką, miegą, teigiamai veikti žmogaus psichiką ir imuninę sistemą. Kainų skirtumai tarp oro kondicionierių su jonizatoriais ir be nėra labai ženklūs.
Oro maišymas
Šiuolaikiniai oro kondicionieriai gali kurti patalpoje teigiamą mikroklimatą gryno oro tiekimo funkcijos pagalba. Tokia funkcija realizuojama keliais mechanizmais:
- specialus generatorius su separatoriais atskiria dujas, pašalina azotą, atgal grąžindamas deguonį;
- speciali membrana sulaiko azotą, o deguonį per ją praleidžią;
- per specialią žarną, esančią vidiniame bloke grynas oras patenka į patalpą.
Ši funkcija yra tik labai pažangiuose modeliuose ir dažniausiai brangiai kainuoja.
Papildomos funkcijos
- Miego/naktinis režimas – tylus oro kondicionieriaus darbas ir automatinis temperatūros pamažinimas kelių laipsnių ribose, kad būtų užtikrintas kokybiškas miegas;
- Turbo režimas – užtikrina greitą nustatytos temperatūros pasiekimą paleidžiant įrangą maksimaliu greičiu/apkrova;
- Išorinio bloko atitirpinimas – ši funkcija yra kiekviename išoriniame bloke. Ji reikalinga tam, kad temperatūrai artėjant link nulio ir esant sąlyginai didelei drėgmei lauke išorinis blokas neužšaltų.
- Savidiagnostika – įrangos gebėjimas savarankiškai nustatyti daugelį kylančių gedimų;
- WiFi palaikymas – valdymas iš bet kurio pasaulio taško išmaniojo telefono pagalba;
- Išmanus oro srautų paskirstymas – galimybė patalpoje tolygiai paskirstyti išpučiamą orą;
- Judesio ir temperatūros davikliai.
Temperatūros davikliai
Temperatūros davikliai yra išoriniame ir vidiniame oro kondicionierių blokuose, skirtinguose mazguose. Jie užtikrina įrangos veikimą – neleidžia įvykti perkaitimams ir lūžimams. Labai svarbus temperatūros daviklis yra įmontuotas vidiniame bloke šalia oro paėmimo ertmės. Jo pagalba įranga lygina nustatytą temperatūrą (setpoint) su faktine temperatūra. Tokiu būdu garantuojamas tolygus ir efektyvus oro kondicionieriaus veikimas.
Oro kondicionieriui vėsinant, šalia vidinio bloko temperatūra visada žemesnė, negu tolimesniuse kampuose. Temperatūros daviklis gali būti ir ant nuotolinio oro kondicionieriaus valdymo pulto, kurį mes dažnai paliekame šalia įprastos poilsio vietos. Tokiu atveju, įrenginys reaguoja į temperatūrą, kurioje guli šis valdymo pultas. Kad oro kondicionierius veiktų tinkamai, patartina nuotolinį valdymo pultą palikti ten, kur jo neapšviečia tiesioginiai saulės spinduliai ir šalia nėra įrenginių, skleidžiančių šilumą.
Oro kondicionieriaus (šilumos siurblio) veikimas žiemos metu
Įprasti oro kondicionieriai, kurių pirminė paskirtis yra šaldyti, gali efektyviai šildyti lauke esant iki -15 °C. Net artėjant prie šios temperatūros, oro kondicionierius tampa nepakankamai efektyvus. Tačiau rudenį/pavasarį,kai atjungiamas centrinis šildymas, o lauke dar nėra ypač šilta, šildytis oro kondicionieriumi yra puiki išeitis. Reikia nepamiršti, kad tokiuose oro kondicionieriuose gamykliškai išorinio bloko pašildymo tenas nėra montuojamas, o dėl to gali susidaryti ledo sluoksnis po sparnuote ir ją sulaužyti. Tokie procesai gali vykti tik tada, kai temperatūra krenta link 0 °C ir žemiau.
Dar viena įrangos grupė – tai šilumos siurbliai, kurie taip pat yra ir oro kondicionieriai, gali šildyti ir esant ekstremalioms sąlygoms, temperatūrai lauke esant iki -30 °C. Toks įrenginys suvartodamas 1 kW elektros energijos gali paversti ją iki 4 ir daugiau kW šilumos. Žinoma, šnekant apie naudingumą, šalčio atžvilgiu, jis bus žemesnis, bet vėsinimas bus efektyvus visą šaldymo sezoną.
Premium ir ekonominės klasės oro kondicionieriai
Jei oro kondicionierius parinktas tinkamai (atsižvelgiant į aptarnaujamą plotą ir šilumos šalitinius aplink), net patys pigiausi oro kondicionieriai puikiai susitvarko su vėsinimo užduotimi. Išsirinkti įrenginį pagal asmeninius poreikius – puikus būdas sutaupyti ir nepermokėti už funkcijas, kurių nenaudosite.
Pagrindinis skirtumas tarp aukštos ir ekonominės klasės oro kondicionierių – inovatyvūs kompresoriai. Aukštos klasės gamintojai investuoja į naujausias technologijas ir tobulina jau esančią įrangą. Žemesnės klasės prekių ženklų atstovai naudoja paprastesnes technologijas, tačiau tai nereiškia, kad įranga bus nekokybiška.
Automatinis oro srautų reguliavimas. Pigesniuose modeliuose oro srautas dažniausiai gali būti reguliuojamas tik į viršų ir į apačią, o tuo tarpu brangesniuose, kaip papildoma funkcija yra ir horizontalus oro paskirstymas (kartais vadinamas 3D oro srauto paskirstymu).
Triukšmo lygis. Premium klasės oro kondicionieriai, žinoma, bus tylesni. Žemesnės klasės įranga taip pat gali būti tyli, tačiau didžioji dauguma pigesnių split oro kondicionierių triukšmaus labiau.
Oro valymo filtrai. Grubaus valymo filtrai yra visuose modeliuose. Premium klasės įranga turi daugiau valymo pakopų ir, žinoma, kainuoja daugiau.
WiFi. Premium klasės modeliai dažniausiai jau komplektuojami su WiFi moduliu. Ekonominės klasės kondicionieriams dažnai paliekama galimybė įsigyti WiFi modulį papildomai, tad jei išsirinkote konkretų modelį, tačiau jame nėra integruoto WiFi modulio gamykliškai, dažniausiai jį galėsite įsigyti papildomai.
Pagaminimo metai. Nauji modeliai yra brangesni netgi esant minimaliems skirtumams.
Šalis ir gamintojas. Neapsigaukite – kartais pardavėjai nurodo, kad kilmės šalis yra viena iš Europos valstybių, tačiau prekių gamintojas vistik bus Kinija. Prekės pagamintos JAV ir Japonijoje kainuos brangiau.
Taigi, kad išsirinktumėte geriausią oro kondicionieriaus variantą rekomenduojame nuspręsti, kokios savybės ir funkcijos Jums yra prioritetinės. Pavyzdžiui, šildymas visu šaltuoju sezonu gali būti aktualus žmonėms su vienu šilumos šaltiniu patalpoje; vėsinti orą pakaks ir standartiniu oro kondicionieriumi; papildomi filtrai gali būti aktualūs žmonėms su jautresniu organizmu; mobilius oro kondicionierius vertėtų rinktis tada, jei ketinama šiuo naudotis trumpą laiką ir pan.

Oro kondicionieriaus aptarnavimas
Kompleksinis split oro kondicionieriaus sistemos aptarnavimas – tai sudėtingas, daug etapų apimantis procesas, kurį geriausia patikėti tai įmonei, kurioje įranga buvo įsigyta. Tokiu atveju meistras žinos, kokia įranga ir kaip ji buvo sumontuota.
Techninis oro kondicionieriaus aptarnavimas susideda iš:
- vidaus ir išorės blokų valymo ir dezinfekavimo;
- šaltnešio magistralės ir drenažo sandarumo patikrinimo;
- šaltnešio slėgio matavimo;
- šaltnešio papildymo, esant poreikiui*.
*Jeigu šaltnešio trūkumas atsiranda dėl pastovaus manometrinių įrankių pajungimo prie sistemos, kurio metu įvyksta šaltnešio susikaupimas žarnelėse. Pildyti sistemos, kuri gali būti nesandari, neprotinga. Tokią įrangą reikia remontuoti!
Techninį oro kondicionieriaus aptarnavimą svarbu atlikti ir dėl higienos ir tam, kad būtų sumažintas krūvis kompresoriui (dėl užterštumo jam dirbti efektyviai yra kur kas sunkiau). Reguliarus oro kondicionieriaus aptarnavimas – tai vienintelis būdas norint užtikrinti tinkamą oro kondicionieriaus veikimą – prevenciją nuo gedimų. Oro kondicionieriaus aptarnavimą rekomenduojama atlikti 2 kartus metuose. Žinoma, būna ir išimčių, kai oro kondicionierius yra padidintos rizikos aplinkoje ir jam reikalinga dažnesnė priežiūra.
Kokio gamintojo oro kondicionierių rinktis?
Japonija – vienvaldis lyderis oro kondicionierių rinkoje, tiekiantis inovatyviausią įrangą. Japonų gamintojai pirmieji sukūrė šilumos siurblį ir „inverter” tipo variklį. „Inverter“ tipo oro kondicionieriai gali veikti tiek šaldymo, tiek šildymo režimu, o veikimo galingumas yra reguliuojamas pagal nustatytą ir esamą temperatūrą.
Daikin, Fujitsu – žymiausi japonų oro kondicionierių gamintojai, kurių produkcija itin vertinama dėl savo kokybės. Šie gamintojai pasižymi pastovia inovacijų paieška ir jų pritaikymu. Japoniški oro kondicionieriai pasižymi savo patikimumu ir funkcionalumu.
10 žingsnių, kaip išsirinkti tinkamą oro kondicionierių
- Apsispręskite, kokio tipo oro kondicionierių rinksitės (split, multi-split, kasetinį, sieninį ir t.t).
- Pasirinkite geriausią vietą vidiniam blokui atsižvelgiant į patalpos ypatumus;
- Apsvarstykite, kaip dažnai naudositės įrenginiu – nuo to priklausys ekonomiškumas.
- Pagalvokite, ar oro kondicionierius bus naudojamas žiemą patalpos šildymui. Jei taip, gal vertėtų rinktis šilumos siurblį oras-oras?
- Besirinkdami įrangą pagal patalpų plotą, rinkitės šiek tiek galingesnį variantą nei skaičiavote.
- Svarstydami apie biudžetą, nepamirškite ir montavimo kaštų.
- Įsivertinkite, kokios oro kondicionieriaus funkcijos Jums yra būtinos, o kurios tik antrinės. Tai padės sutaupyti.
- Atkreipkite dėmesį ir į įrangos skleidžiamą triukšmą. Poilsio zonoms ir miegamajame reikia tylesnės įrangos.
- Nepamirškite, kad išorinio montavimo darbams dažnai reikia leidimų iš valstybinių institucijų.
- Iš anksto susitarkite dėl oro kondicionieriaus aptarnavimo ateityje.